DOĞU VE GÜNEYDOĞU BÖLGE BAROLARI ORTAK BASIN AÇIKLAMASI
Tarih: 29.06.2016| Okunma Sayısı: 2541

BASINA VE KAMUOYUNA

28.06.2016 tarihinde meslektaşımız Avukat Osman CİNGÖZ, Cizre Adliyesi önünde polislerce durdurulmuş, avukat olduğunu belirtmesine ve kimlik göstermesine rağmen, rızası dışında hiçbir gerekçe ve belge göstermeksizin, aracının bagaj kapağı açılarak aranmaya başlanmış, bu duruma itiraz eden meslektaşımıza hakaret edilerek üstü de aranmaya çalışılmış ve çok sayıda polis tarafından zor kullanılarak yere yatırılmış, ters kelepçe takılmış, zırhlı araca bindirilmiş, olayı gören ve uygulamaya itiraz eden meslektaşlarımız da tehdit edilmiştir.

Hiçbir meşru ve yasal dayanağı olmayan tamamen keyfi ve özünde meslektaşımızın şahsında mesleğe ve savunma hakkına saldırı niteliğindeki eylemin apaçık suç olduğu ortadadır. Savunma hakkına ve savunmayı temsil eden avukatlık mesleğinin icrasına yapılan saldırının aynı zamanda adil yargılanma hakkına, yargıya ve hukuka yapılmış bir saldırı olduğu da açıktır.

Söz konusu bu eylem ve suçu, mesleğimizin onuru, savunma hakkı ve tüm bunlardan önce kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkı itibariyle kabul edilmez buluyor ve kınıyoruz!

Avukatlar yargının kurucu üç unsurundan biri ve bu yönüyle de adaletin gerçekleşmesinde ve yargının işleyişinde temel ve başat bir rolü üstlenmektedirler.  Ancak neredeyse her gün bir yenisini duyduğumuz ve sistematik hale gelen bu saldırılar, kolluk kuvvetlerinin avukatları suç ve suçlu ile mücadele önünde bir engel olarak gördüğünü bir kez daha ortaya koymaktadır. 

Kolluk kuvvetlerinin meşruiyet sınırlarını hiçe sayarak ve kamu gücünü yine kamunun aleyhine ve toplumsal huzuru bozacak şekilde kullanmasını kabul etmeyeceğimizi belirtmek istiyoruz.

Aşağıda imzası bulunan barolar olarak meslektaşımıza dönük suç niteliğindeki bu saldırı karşısında Şırnak Barosu ve meslektaşlarımızla dayanışma içerisinde olacağımızı sorumluların yargı önünde çıkarılıp hak ettikleri cezayı alıncaya kadar takipçisi olacağımızı, kamuoyuna saygı ile duyururuz. 29.06.2016

 

AĞRI BAROSU                      ADIYAMAN BAROSU                      BATMAN BAROSU


 
 
BİNGÖL BAROSU                       BİTLİS BAROSU                             DERSİM BAROSU

Dönem Sözcüsü

 

 

DİYARBAKIR BAROSU       HAKKÂRİ BAROSU       KARS-ARDAHAN  BÖLGE BAROSU

 


 
MARDİN BAROSU                           MUŞ BAROSU                           SİİRT BAROSU

 

 

 

                                   URFA BAROSU                                  VAN BAROSU 

17.01.2019
AV. HANİFİ BUDANCAMANAK
BARO BAŞKANI

BARO LEVHASI


© Web sitesi hizmeti Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmektedir.